KLUB OBYWATELSKI CHORZÓW ———————————————-

7. ŚLĄSKIE KOBIETY W PARLAMENCIE

Ewa Kołodziej  Halina Bieda   03.03.2020 r.———————————- 3 marca (wtorek) godz. 17.00, Chorzowskie Centrum Kultury kino Grajfka, ul. Sienkiewicza 3.
“Śląskie kobiety w parlamencie”- spotkanie z poseł Ewą Kołodziej i senator Halina Biedą.

– Głos kobiet jest coraz bardziej słyszalny. Fakt, że kandydatką Koalicji Obywatelskiej w tegorocznych wyborach Prezydenta RP jest Małgorzata Kidawa-Błońska, świadczy o tym, że czas kobiet w Polsce się zaczyna. W stosunku do innych europejskich krajów zostajemy w tym względzie jeszcze nieco z tyłu, ale krok za krokiem je doganiamy – mówiła Ewa Kołodziej, poseł na Sejm RP podczas spotkania Klubu Obywatelskiego w chorzowskim kinie „Grajfka”, 3 marca br.

 – W Śląskich domach zawsze rządziły baby – nic dziwnego, że są i w polityce – stwierdziła senator Halina Bieda. – Mamy do tej aktywności inne podejście niż mężczyźni. Zajmuję stanowisko polityczne, ale nie mam charakteru polityka – dodała.

Spotkanie „Śląskie kobiety w parlamencie” poprowadził Krzysztof Łazikiewicz, do którego dołączył zastępca prezydenta Chorzowa Marcin Michalik.

Ewa Kołodziej i Halina Bieda mówiły m.in. o kulisach pracy parlamentarnej.

– Za sprawą aktualnie rządzących obyczaje mocno się zmieniły. Większość parlamentarna głosuje do skutku, tak długo, aż osiągnie wyznaczony cel. To nie tylko pogwałcenie idei naszej pracy, ale też regulaminu Sejmu – stwierdziła Ewa Kołodziej. – Do reasumpcji doprowadza się nawet pod najbardziej absurdalnymi pretekstami. Taka jest brutalna rzeczywistość aktualnej sejmowej codzienności. Uzupełniają ją posiedzenia i głosowania ciągnące się długo w noc oraz pośpiech, który nie sprzyja stanowieniu dobrego prawa – dodała.

Parlamentarzystki komplementowały śląskie miasta za działalność na rzecz aktywizacji seniorów. Podkreślały, że Chorzów i inne miejscowości naszego regionu mogą służyć w tym względzie za świetny wzór.

– Strategia dla seniorów powinna być ideą ponad podziałami – zauważyła Halina Bieda. – Aktywizacja pod każdym względem przynosi wymierne efekty, tymczasem Rady Seniorów działają w zaledwie 400 gminach – dodała Ewa Kołodziej.

Parlamentarzystki komentowały także efekty programu „500+”.

– Praca przestała być w Polsce wartością. Najgorzej mają ci, którzy pracują, mimo, że mamy rynek pracownika – mówiła Ewa Kołodziej. – Program „500+” wyjął z rynku pracy 850 tysięcy osób, głównie kobiet. One już do pracy nie wrócą. Pozostaną do końca na rozmaitych zasiłkach. To nie przyniesie nam nic dobrego – podsumowała.

6. Chorzów w metropolii

Marcin Michalik, Kazimierz Karolczak – 14.03.2019 r.

Klub Obywatelski 14 marca 2019 roku w Chorzowskim Centrum Kultury.
Spotkanie z Kazimierzem Karolczakiem prezesem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Marcinem Michalikiem
zastępcą prezydenta Chorzowa.
Temat spotkania i dyskusji z mieszkańcami – “Chorzów w metropolii”.

5. JAK PORADZIĆ SOBIE ZE SMOGIEM?

Patryk Białas, Gabriela Lenartowicz – 07.03.2018 r.

Smog to nie bajka

Podczas organizowanych w naszym kraju zawodów w skokach narciarskich reprezentanci Norwegii nie chcieli nocować w Wiśle. Ze względu na fatalną jakość polskiego powietrza woleli wracać do swojego kraju…

Siódme spotkanie Klubu Obywatelskiego w Chorzowie, które odbyło się 7 marca w Kinie za Rogiem „Grajfka” Chorzowskiego Centrum Kultury dotyczyło problemu smogu. Gośćmi byli posłanka Gabriela Lenartowicz i ekspert do spraw smogu Patryk Białas.

Gabriela Lenartowicz była w latach 2008-2014 prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Patryk Białas jest Dyrektorem Działu Rozwoju Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum KPT Sp. z o.o. w Katowicach i koordynatorem Katowickiego Alarmu Smogowego. Spotkanie poprowadził Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa ds Technicznych i Rozwoju.

– Jesteśmy w takim miejscu i gronie, w którym nie trzeba tłumaczyć, czym jest smog i jakie niesie ze sobą zagrożenia. Nasz smog jest szczególny, bo pochodzi przede wszystkim z palenisk domowych, w których idzie z dymem przede wszystkim najgorszy jakościowo i niskokaloryczny opał – mówiła Gabriela Lenartowicz. – W ciągu 8 lat na poprawę jakości powietrza w regionie WFOŚiGW przeznaczył 200 milionów złotych. Jest to kwota porównywalna z tą, jaką na cały kraj dysponował Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Zbadaliśmy, dlaczego, pomimo tak dużych nakładów finansowych, nie osiągamy efektów poprawy na spodziewanym poziomie. Konieczne do tego jest skoordynowane działanie systemowe – dodała.

Gabriela Lenartowicz zwracała uwagę, że Polacy nie mają świadomości skali problemu. – Głównym emitentem pyłu zawieszonego i całego szeregu trujących substancji są domy jednorodzinne. Mamy około 5 milionów takich budynków w kraju. 75% z nich nie wypełnia żadnych unijnych norm, tymczasem wkrótce będą one dla nas obowiązujące i by być z nimi w zgodzie, będziemy musieli przeprowadzić termomodernizację około 4,5 miliona budynków. Skala jest ogromna, powstanie duży rynek dla branży, jednak wielu właścicieli zwyczajnie nie stać na spełnienie norm. Jeden średni budynek mieszkalny to wydatek co najmniej 30 tysięcy złotych z wymianą źródła ciepła, okien, drzwi i pracami dociepleniowymi – wyliczała. Zwróciła uwagę, że około 15% rodzin, którym przyjdzie zmierzyć się z tym problemem, kwalifikuje się jako ubogie energetycznie. – Są to ludzie, którzy albo oszczędzają na ogrzewaniu, albo ogrzewają, kosztem zaniedbywania innych podstawowych potrzeb – mówiła. Podkreśliła, że pod auspicjami „gabinetu cieni” powstał projekt ustawy „o czystym powietrzu”. – Platforma Obywatelska przedstawia go jako ustawę ponadpartyjną, której celem jest podniesienie jakości życia poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, do powietrza, którym wszyscy oddychamy. Powietrze nie ma barw partyjnych. Niestety projekt pozostaje w „sejmowej zamrażarce” – stwierdziła Gabriela Lenartowicz. Obecny rząd przedstawił własny program „STOP SMOG”, który pilotażowo ma objąć 22 miasta. Jego szacunkowy koszt to 750 milionów złotych. Z programu wyłączono miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców, nie skorzystają więc z niego m.in. mieszkańcy Chorzowa i Katowic.

– Smog nie jest postacią z bajki i niesie realne zagrożenia – mówił Patryk Białas. – Z powodu zawyżonych norm alarmy smogowe w naszych miastach są ogłaszane zbyt rzadko, W Katowicach mieliśmy ostatnio trzy takie alarmy, tymczasem w okresie, który obejmowały, powinno być ich 37 – dodał, podając dane, które przemawiają do wyobraźni: z powodu smogu w Katowicach umiera rocznie 600 osób, a w skali kraju około 45.000. Oddychający śląskim powietrzem naraża swoje zdrowie tak samo, jak osoba, która w ciągu roku wypala ponad 2500 papierosów. Sejmik województwa śląskiego jest drugim w kraju, który podjął uchwałę antysmogową. Dla marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi walka ze smogiem jest jednym z priorytetów, traktuje ten problem bardzo poważnie – dodał.

Smog dotyczy także Chorzowa, chociaż w zabudowie jednorodzinnej mieszka zaledwie 2% osób. Należy jednak pamiętać. że 1/3 zabudowy mieszkaniowej to familoki, których lokatorzy także używają palenisk domowych, w których spalany jest najtańszy opał emitujący do atmosfery szkodliwe substancje.

Za pozytywny wzór stawiano Chorzowską Spółdzielnię Mieszkaniową, której zasoby są w całości objęte termomodernizacją. Podkreślano ponadto, że od 28 lat realizowany jest program dofinansowania zmiany sposobu ogrzewania, który sprzyjać ma poprawie jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Patryk Białas zauważył, że chorzowska straż miejska interweniuje błyskawicznie w przypadku zaobserwowania nieprawidłowości i podejrzenia ogrzewania domu szkodliwym opałem.

Wśród uczestników siódmego spotkania Klubu Obywatelskiego znaleźli się m.in. Zastępca Prezydenta Chorzowa ds. Społecznych Wiesław Ciężkowski, chorzowscy radni Marek Kopel, Krzysztof Łazikiewicz, Jan Skórka i Waldemar Kołodziej oraz prezes Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Grzegorz Gowarzewski i jego zastępca Piotr Zozgórnik.

4. POLSKA W UNII OBYWATELSKIEJ?

Jan Olbrycht, Marcin Michalik – 9.11.2017 r.

09.11.2017 Chorzow, Klub ChSM “Pokolenie”, spotkanie Klubu Obywatelskiego n/z Jan Marian Olbrycht, polski polityk, deputowany do Parlamentu Europejskiego, Marcin Michalik, zastepca prezydenta miasta Chorzow
fot. Adrian Slazok/REPORTER

3. KILKA SŁÓW O METROPOLII.

Wojciech Saługa, Marek Wójcik, Marcin Michalik – 12 lipca 2017 r.

 

2. CO DALEJ Z SAMORZĄDEM?

Krystyna Szumilas, Borys Budka, Andrzej Kotala, Marcin Michalik – 25.04.2017 r.

 

1. Edukacja, samorząd, 500+

Rafał Grupiński, Robert Kropiwnicki, Marcin Michalik 15 luty 2017 r. 

Edukacja, samorząd, 500 plus. Między innymi o tym dyskutowano podczas spotkania z parlamentarzystami z Platformy Obywatelskiej, które odbyło się w środę, 15 lutego w Chorzowskim Centrum Kultury.

Otwarte spotkania z parlamentarzystami pod hasłem „Obywatelskie Śląskie” Platforma Obywatelska zorganizowała w 27 miastach województwa śląskiego. Do Chorzowa przyjechali Rafał Grupiński (poseł) oraz Robert Kropiwnicki (poseł).
Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa i przewodniczący chorzowskiej PO, pytał o losy ustawy metropolitalnej dla województwa śląskiego. Prosił również o wyjaśnienie proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w ordynacji wyborczej samorządów.
– Są zapowiedzi kadencyjności. Mają zniknąć komitety lokalne. Wciąż nie znamy jednak konkretów – mówił zastępca prezydenta.
Rafał Grupiński przyznał, że to samorządy są najbliżej lokalnych spraw i że komitety lokalne, według projektu PiS, mogą mieć utrudniony start w nadchodzących wyborach samorządowych.
– To jest pomyślane tak, by ułatwić sobie wejście
do konkurencji. Pojawia się mnóstwo nowych rzeczy. Tak naprawdę nie wiemy czym one się skończą.
Robert Korpiwnicki mówił, że działania PiS mają doprowadzać do tego, aby wszelkie struktury państwowe czuły się niepewnie.
– PiS najbardziej boi się społeczeństwa obywatelskiego, tych umownych parasolek, manifestacji. Nie sądzili, że nasz elektorat jest w stanie wziąć flagi i krzyczeć coś na ulicy – stwierdził. Poseł odniósł się też do ustawy metropolitalnej.
– PiS nie dopuści do żadnej sensownej ustawy, która miałaby wspierać samorządy.
Zastępca prezydenta Chorzowa pytał o proponowaną przez PiS kadencyjność prezydentów. W dyskusji brali udział również goście.
– Nie ma wspólnego lidera i PiS to wykorzystuje. Przypomnijmy sobie kiedy to PiS było w opozycji i jego działania. Jeśli opozycja się nie skonsoliduje, nie wykreuje lidera, za którym pójdą tłumy, to jak mamy przekonać do siebie ludzi?
– Bronimy demokratycznego państwa prawa. Nie możemy walczyć
z PiS metodami niedemokratycznymi – mówił Rafał Grupiński.
– Nie jestem zwolennikiem charyzmatycznych liderów. Potrzebujemy dobrego stratega, polityka, który przekona ludzi sposobem działania. Ostatnie tygodnie pokazały, że Grzegorz Schetyna jest doświadczonym politykiem i wie co robi.
Robert Kropiwnicki zapewniał, że PO, wbrew zapowiedziom PiS, ma się dobrze.
– Jesteśmy po trudnych przejściach, z których wychodzimy. Politycy odnieśli się również do wprowadzonego przez PiS programu 500 plus.
– Jeżeli wygramy następne wybory, to na pewno go nie wycofamy. Może wprowadzimy próg dochodowy, to jednak kwestia do dyskusji
– mówił Rafał Grupiński. Poseł przyznał też, że wielu wyborców wypomina politykom PO, że nie chwalili się wprowadzonymi dobrymi inicjatywami i działaniami.
– W 2015 roku przeznaczyliśmy ponad 34 mln zł na różnego rodzaju pomoc społeczną. Umożliwiliśmy łatwiejszy dostęp do edukacji wielu osobom, głównie z małych miast i wsi.
Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa, mówił o edukacji. Przyznał, że ma żal do poprzedniej minister edukacji
o odwlekanie reformy związanej z sześciolatkami, rozpoczynającymi naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej.
– Ten pomysł był rewelacyjny. Sześciolatki w chorzowskich szkołach to najlepsze roczniki uczniów. Zastępca prezydenta nie ukrywał też obaw związanych z nadchodzącą reformą oświaty.
– Co zrobić, żeby samorządowcy nie musieli się tłumaczyć za panią minister? Żeby ludzie wiedzieli, komu zawdzięczają ten bałagan? Nam bronić się jest trudno.
Politycy PO przyznali, że do zrobienia jest jeszcze mnóstwo rzeczy, na które będą zwracać uwagę. A swoimi spostrzeżeniami i uwagami będą dzielić się z przewodniczącym chorzowskiej PO. Nie wykluczyli kolejnych tego typu spotkań.