KLUB OBYWATELSKI CHORZÓW ———————————————-

7. ŚLĄSKIE KOBIETY W PARLAMENCIE

Ewa Kołodziej  Halina Bieda   03.03.2020 r.———————————- 3 marca (wtorek) godz. 17.00, Chorzowskie Centrum Kultury kino Grajfka, ul. Sienkiewicza 3.
“Śląskie kobiety w parlamencie”- spotkanie z poseł Ewą Kołodziej i senator Halina Biedą.

– Głos kobiet jest coraz bardziej słyszalny. Fakt, że kandydatką Koalicji Obywatelskiej w tegorocznych wyborach Prezydenta RP jest Małgorzata Kidawa-Błońska, świadczy o tym, że czas kobiet w Polsce się zaczyna. W stosunku do innych europejskich krajów zostajemy w tym względzie jeszcze nieco z tyłu, ale krok za krokiem je doganiamy – mówiła Ewa Kołodziej, poseł na Sejm RP podczas spotkania Klubu Obywatelskiego w chorzowskim kinie „Grajfka”, 3 marca br.

 – W Śląskich domach zawsze rządziły baby – nic dziwnego, że są i w polityce – stwierdziła senator Halina Bieda. – Mamy do tej aktywności inne podejście niż mężczyźni. Zajmuję stanowisko polityczne, ale nie mam charakteru polityka – dodała.

Spotkanie „Śląskie kobiety w parlamencie” poprowadził Krzysztof Łazikiewicz, do którego dołączył zastępca prezydenta Chorzowa Marcin Michalik.

Ewa Kołodziej i Halina Bieda mówiły m.in. o kulisach pracy parlamentarnej.

– Za sprawą aktualnie rządzących obyczaje mocno się zmieniły. Większość parlamentarna głosuje do skutku, tak długo, aż osiągnie wyznaczony cel. To nie tylko pogwałcenie idei naszej pracy, ale też regulaminu Sejmu – stwierdziła Ewa Kołodziej. – Do reasumpcji doprowadza się nawet pod najbardziej absurdalnymi pretekstami. Taka jest brutalna rzeczywistość aktualnej sejmowej codzienności. Uzupełniają ją posiedzenia i głosowania ciągnące się długo w noc oraz pośpiech, który nie sprzyja stanowieniu dobrego prawa – dodała.

Parlamentarzystki komplementowały śląskie miasta za działalność na rzecz aktywizacji seniorów. Podkreślały, że Chorzów i inne miejscowości naszego regionu mogą służyć w tym względzie za świetny wzór.

– Strategia dla seniorów powinna być ideą ponad podziałami – zauważyła Halina Bieda. – Aktywizacja pod każdym względem przynosi wymierne efekty, tymczasem Rady Seniorów działają w zaledwie 400 gminach – dodała Ewa Kołodziej.

Parlamentarzystki komentowały także efekty programu „500+”.

– Praca przestała być w Polsce wartością. Najgorzej mają ci, którzy pracują, mimo, że mamy rynek pracownika – mówiła Ewa Kołodziej. – Program „500+” wyjął z rynku pracy 850 tysięcy osób, głównie kobiet. One już do pracy nie wrócą. Pozostaną do końca na rozmaitych zasiłkach. To nie przyniesie nam nic dobrego – podsumowała.

6. Chorzów w metropolii

Marcin Michalik, Kazimierz Karolczak – 14.03.2019 r.

Klub Obywatelski 14 marca 2019 roku w Chorzowskim Centrum Kultury.
Spotkanie z Kazimierzem Karolczakiem prezesem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Marcinem Michalikiem
zastępcą prezydenta Chorzowa.
Temat spotkania i dyskusji z mieszkańcami – “Chorzów w metropolii”.

5. JAK PORADZIĆ SOBIE ZE SMOGIEM?

Patryk Białas, Gabriela Lenartowicz – 07.03.2018 r.

4. POLSKA W UNII OBYWATELSKIEJ?

Jan Olbrycht, Marcin Michalik – 9.11.2017 r.

09.11.2017 Chorzow, Klub ChSM “Pokolenie”, spotkanie Klubu Obywatelskiego n/z Jan Marian Olbrycht, polski polityk, deputowany do Parlamentu Europejskiego, Marcin Michalik, zastepca prezydenta miasta Chorzow
fot. Adrian Slazok/REPORTER

3. KILKA SŁÓW O METROPOLII.

Wojciech Saługa, Marek Wójcik, Marcin Michalik – 12 lipca 2017 r.

 

2. CO DALEJ Z SAMORZĄDEM?

Krystyna Szumilas, Borys Budka, Andrzej Kotala, Marcin Michalik – 25.04.2017 r.

 

1. Edukacja, samorząd, 500+

Rafał Grupiński, Robert Kropiwnicki, Marcin Michalik 15 luty 2017 r. 

Edukacja, samorząd, 500 plus. Między innymi o tym dyskutowano podczas spotkania z parlamentarzystami z Platformy Obywatelskiej, które odbyło się w środę, 15 lutego w Chorzowskim Centrum Kultury.

Otwarte spotkania z parlamentarzystami pod hasłem „Obywatelskie Śląskie” Platforma Obywatelska zorganizowała w 27 miastach województwa śląskiego. Do Chorzowa przyjechali Rafał Grupiński (poseł) oraz Robert Kropiwnicki (poseł).
Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa i przewodniczący chorzowskiej PO, pytał o losy ustawy metropolitalnej dla województwa śląskiego. Prosił również o wyjaśnienie proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w ordynacji wyborczej samorządów.
– Są zapowiedzi kadencyjności. Mają zniknąć komitety lokalne. Wciąż nie znamy jednak konkretów – mówił zastępca prezydenta.
Rafał Grupiński przyznał, że to samorządy są najbliżej lokalnych spraw i że komitety lokalne, według projektu PiS, mogą mieć utrudniony start w nadchodzących wyborach samorządowych.
– To jest pomyślane tak, by ułatwić sobie wejście
do konkurencji. Pojawia się mnóstwo nowych rzeczy. Tak naprawdę nie wiemy czym one się skończą.
Robert Korpiwnicki mówił, że działania PiS mają doprowadzać do tego, aby wszelkie struktury państwowe czuły się niepewnie.
– PiS najbardziej boi się społeczeństwa obywatelskiego, tych umownych parasolek, manifestacji. Nie sądzili, że nasz elektorat jest w stanie wziąć flagi i krzyczeć coś na ulicy – stwierdził. Poseł odniósł się też do ustawy metropolitalnej.
– PiS nie dopuści do żadnej sensownej ustawy, która miałaby wspierać samorządy.
Zastępca prezydenta Chorzowa pytał o proponowaną przez PiS kadencyjność prezydentów. W dyskusji brali udział również goście.
– Nie ma wspólnego lidera i PiS to wykorzystuje. Przypomnijmy sobie kiedy to PiS było w opozycji i jego działania. Jeśli opozycja się nie skonsoliduje, nie wykreuje lidera, za którym pójdą tłumy, to jak mamy przekonać do siebie ludzi?
– Bronimy demokratycznego państwa prawa. Nie możemy walczyć
z PiS metodami niedemokratycznymi – mówił Rafał Grupiński.
– Nie jestem zwolennikiem charyzmatycznych liderów. Potrzebujemy dobrego stratega, polityka, który przekona ludzi sposobem działania. Ostatnie tygodnie pokazały, że Grzegorz Schetyna jest doświadczonym politykiem i wie co robi.
Robert Kropiwnicki zapewniał, że PO, wbrew zapowiedziom PiS, ma się dobrze.
– Jesteśmy po trudnych przejściach, z których wychodzimy. Politycy odnieśli się również do wprowadzonego przez PiS programu 500 plus.
– Jeżeli wygramy następne wybory, to na pewno go nie wycofamy. Może wprowadzimy próg dochodowy, to jednak kwestia do dyskusji
– mówił Rafał Grupiński. Poseł przyznał też, że wielu wyborców wypomina politykom PO, że nie chwalili się wprowadzonymi dobrymi inicjatywami i działaniami.
– W 2015 roku przeznaczyliśmy ponad 34 mln zł na różnego rodzaju pomoc społeczną. Umożliwiliśmy łatwiejszy dostęp do edukacji wielu osobom, głównie z małych miast i wsi.
Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa, mówił o edukacji. Przyznał, że ma żal do poprzedniej minister edukacji
o odwlekanie reformy związanej z sześciolatkami, rozpoczynającymi naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej.
– Ten pomysł był rewelacyjny. Sześciolatki w chorzowskich szkołach to najlepsze roczniki uczniów. Zastępca prezydenta nie ukrywał też obaw związanych z nadchodzącą reformą oświaty.
– Co zrobić, żeby samorządowcy nie musieli się tłumaczyć za panią minister? Żeby ludzie wiedzieli, komu zawdzięczają ten bałagan? Nam bronić się jest trudno.
Politycy PO przyznali, że do zrobienia jest jeszcze mnóstwo rzeczy, na które będą zwracać uwagę. A swoimi spostrzeżeniami i uwagami będą dzielić się z przewodniczącym chorzowskiej PO. Nie wykluczyli kolejnych tego typu spotkań.